YRCA Past Winners


2012
Junior Division: 11 Birthdays by Wendy Mass
Intermediate:  Maze Runner by James Dashner
Senior:  Shiver by Maggie Stiefvater

2011
Junior Division - Amulet:  The Stonekeeper by Kazu Kibuishi
Intermediate Division - Rapunzel's Revenge by Shannon Hale
Senior Division - The Hunger Games by Suzanne Collins

2010
Junior - Diary of a Wimpy Kid: Greg Heffley's Journal - Jeff Kinney
Intermediate - Schooled - Gordon Korman
Senior - City of Bones - Cassandra Clare

2009
Junior Division: Miraculous Journey of Edward Tulane by Kate Dicamillo
Intermediate Division: Boy in the Striped Pajamas by John Boyne
Senior Divison: New Moon by Stephenie Meyer

2008
Junior Division - A Dog's Life: Autobiography of a Stray by Ann Martin
Intermediate Division - Lightning Thief by Rick Riordan
Senior Division - Peaches by Jodi Lynn Anderson

2007
Junior: Dragon Rider by Cornelia Funke
Intermediate - Supernaturalist by Eoin Colfer
Senior - Hat Full of Sky by Terry Pratchett

2006
Junior: The Tale of Despereaux by Kate DiCamillo
Intermediate: Eragon - Christopher Paolini
Senior: Fat Kid Rules the World - K. L. Going

2005
Junior: THE THIEF LORD by Corneila Funke
Intermediate: SON OF THE MOB by Gordon Korman
Senior: THE HOUSE OF THE SCORPION by Nancy Farmer

2004
Junior: SKELETON MAN by Joseph Bruchac
Intermediate: ARTEMIS FOWL by Eoin Colfer
Senior: THE SISTERHOOD OF THE TRAVELING PANTS by Ann Brashares

2003
Junior: Because of Winn-Dixie by Kate Dicamillo
Intermediate: No More Dead Dogs by Gordon Korman
Senior: Hope Was Here by Joan Bauer

2002
Junior: Bud, Not Buddy by Christopher Paul Curtis
Intermediate: Mary, Bloody Mary by Carolyn Meyer
Senior: Rewind by William Sleator

2001
Junior: Holes by Louis Sachar (Farrar Straus & Giroux; Yearling Books)
Senior: The Boxes by William Sleator (Dutton Books;Puffin)

2000
Youth:A Mouse Called Wolf  by Dick King-Smith (Crown, 1997)
Senior:The Taking of Room 114  by Mel Glenn (Lodestar, 1997)

1999
Youth: Frindle by Andrew Clements
Senior: SOS Titanic by Eve Bunting

1998
Youth: Wayside School Gets a Little Stranger by Louis Sachar (Avon/Camelot)
Senior: The Midwife's Apprentice by Karen Cushman (Harper Trophy)

1997
Youth: Nasty Stinky Sneakers by Eve Bunting (HarperCollins)
Senior: Driver's Ed by Caroline B. Cooney (Dell)

1996
Youth: The Boys Start the War by Phyllis Reynolds Naylor
Senior: The Giver by Lois Lowry

1995
Youth: Terror at the Zoo by Peg Kehret (Dutton)
Senior: Who Killed My Daughter by Lois Duncan (Delacorte)

1994
Youth: Shiloh by Phyllis Reynolds Naylor (Atheneum)
Senior: Wolf by the Ears by Ann Rinaldi (Scholastic)

1993
Youth: Maniac Magee by Jerry Spinelli (Little)
Senior: The Face on the Milk Carton by Caroline B. Cooney (Bantam)

1992
Youth: Danger in Quicksand Swamp by Bill Wallace (Holiday)
Senior: Eva by Peter Dickinson (Delacorte)

1991
Youth: Ten Kids, No Pets by Ann M. Martin (Holiday)
Senior: Sex Education by Jenny Davis (Orchard House)

1990
There's a Boy in the Girls' Bathroom by Louis Sachar (Knopf)

1989
Wait Till Helen Comes: A Ghost Story by Mary Downing Hahn (Ticknor & Fields)

1988
Sixth Grade Can Really Kill You by Barthe DeClements (Viking/Scholastic)

1987
The War With Grandpa by Robert Smith (Delacorte)

1986
The Dollhouse Murders by Betty Ren Wright (Holiday)

1985
Thirteen Ways to Sink a Sub by Jamie Gilson (Lothrop)

1984
Indian in the Cupboard by Lynn Reid Banks (Doubleday)

1983
 Superfudge by Judy Blume (Dutton)

1982
Bunnicula: A Rabbit Tale of Mystery by Deborah and James Howe (Atheneum)

1981
Hail, Hail Camp Timberwood by Ellen Conford (Little)
1980
Ramona and Her Father by Beverly Cleary (Morrow)

1979
Roll of Thunder, Hear My Cry by Mildred Taylor (Dial)

1978
The Great Brain Does It Again by John D. Fitzgerald (Dial)

1977
Blubber by Judy Blume (Bradbury)

1976
The Great Brain Reforms by John D. Fitzgerald (Dial)

1975
Tales of a Fourth Grade Nothing by Judy Blume (Dutton)

1974
Mrs. Frisby and the Rats of NIMH by Robert C. O'Brien (Atheneum)

1973
No Award

1972
Encyclopedia Brown Keeps the Peace by Donald J. Sobol (Nelson)

1971
Ramona the Pest by Beverly Cleary (Morrow)

1970
Smoke by William Corbin (Coward)

1969
Henry Reed's Baby-Sitting Service by Keith Robertson (Viking)

1968
The Mouse and the Motorcycle by Beverly Cleary (Morrow)

1967
Chitty-Chitty-Bang-Bang by Ian Fleming (Random)

1966
Rascal by Sterling North (Dutton)

1965
John F. Kennedy and PT-109 by Richard Tregaskis (Random)

1964
The Incredible Journey by Sheila Burnford (Atlantic-Little)

1963
Danny Dunn on the Ocean Floor by Jay Williams (McGraw

1962
The Swamp Fox of the Revolution by Stewart Holbrook (Random)

1961
Danny Dunn and the Homework Machine by Jay Williams (McGraw)

1960
Henry and the Paper Route by Beverly Cleary (Morrow)

1959
Old Yeller by Fred Gipson (Harper)

1958
Golden Mare by William Corbin (Coward)

1957
Henry and Ribsy by Beverly Cleary (Morrow)

1956
Miss Pickerell Goes to Mars by Ellen MacGregor (McGraw)

1953-1955
No Awards

1952
Sea Star by Marguerite Henry (Rand)

1951
King of the Wind by Marguerite Henry (Rand)

1950
McElligot's Pool by Dr. Seuss (Random)

1949
Cowboy Boots by Shannon Garst (Abingdon)

1948
The Black Stallion Returns by Walter Farley (Random)
1947
Homer Price by Robert McCloskey (Viking)

1946
The Return of Silver Chief by Jack O'Brien (Holt)

1945
Snow Treasure by Marie McSwigan (Dutton)

1944
The Black Stallion by Walter Farley (Random)

1943
Lassie Come-Home by Eric Knight (Holt)

1942
By the Shores of Silver Lake by Laura Ingalls Wilder (Harpe

1941
Mr. Popper's Penguins by Richard and Florence Atwater (Little)

1940
Paul Bunyan Swings His Axe by Dell J. McCormick (Caxton)